Note: When readers choose to buy the awesome products featured here, we might earn affiliate commissions that support our work.

This Jar Of Perfectly Boring Peanut Butter Costs $761

p1

The National Institute of Standards and Technology has created this very pricey jar of peanut butter that isn’t made for eating. From Fusion:

This peanut butter isn’t actually intended for your mouth (rude, I know), but to be fed into laboratory gadgets like gas chromatographs and mass spectrometers. Smart people then use it to establish an industry-wide standard to which similar food products can be compared. The high price has nothing to do with taste or quality, but simply reflects all the scientist-hours that went into its making.

So, really choosy Moms choose Standard Reference Material No. 2387.

(Eater via Fusion)

Recommended:

comments powered by Disqus